İstanbul Valiliği: Kadıköy'de düzenlenen yürüyüşte 70 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valiliği, Kadıköy'de düzenlenen yürüyüş eylemiyle ilgili açıklamada bulundu. Valiliğin açıklamasına şöyle denildi:

“Bugün HDP organizesinde Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenecek eyleme katılmak üzere Sancaktepe, Maltepe ve Kadıköy ilçelerimizden araç kaldırılacağı ve izinsiz yürüyüş yapılacağı bilgisi alınmıştır.

Kadıköy ilçemizde izinsiz toplu yürüyüş yapan ve aralarında HDP ve DBP Milletvekillerinin de bulunduğu gruplara, eylemlerinin yasal olmadığı ihtar edilerek, gerekli uyarılarda bulunulmuştur.

Salihe Aydeniz hakkında suç duyurusu


2911 Sayılı Yasaya aykırılık teşkil eden eylemlerin durdurulmasına yönelik uyarıları dikkate almayan, görevli memurlara mukavemetle karşılık vererek, toplu yürüyüşte ısrar eden ve taşkınlık yapan gruplara müdahale edilerek (70) kişi gözaltına alınmıştır.

Ayrıca grupları provoke ederek, görevli polis memuruna yumruklu saldırıda bulunan DBP Milletvekili Salihe Aydeniz hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Başsavcılık'tan açıklama​


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “12 Haziran günü ilimizde, ‘Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz’ sloganı ile başlayan izinsiz gösteriler kapsamında, uyarılara rağmen dağılmamakta ısrar eden gruba karşı başlatılan soruşturma kapsamında, 2911 sayılı yasaya muhalefet, görevli memura direnme ve terör örgütü propagandası yapma suçlarından 70 şüpheli yakalanmış olup 25 şüpheli hakkında gözaltı talimatı verilmiştir. Ayrıca polise yumruk atan ve izinsiz gösteriye katılan yasama dokunulmazlığı kapsamında bulunan milletvekillerinin kimliklerin ve eylemlerin tespit edilmesi talimatı verilmiştir” ifadesi kullanıldı

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/is...enen-yuruyuste-70-kisi-gozaltina-alindi-55913
 
Üst